Овај вебсајт представља архиву старог вебсајта Универзитетске библиотеке који је био у функцији до 2013. године и од тада се не ажурира. Молимо Вас да посетите вебсајт unilib.rs на ком можете пронаћи актуелне информације и изворе. Хвала!
You are visiting an archived website of the University Library in Belgrade that was functional up until 2013 and is not being updated since. Please visit unilib.rs for current information and resources. Thank you!

Универзитетска библиотека "Светозар Марковић"
Loading
 
 
Univerzitetska biblioteka Svetozar Markovic

О НАМА

Изложбе

У години Густава Малера

Универзитетска библиотека „Светозар Марковић”
Аустријска библиотека - Уметнички центар
и Аустријски културни форум у Београду позивају Вас на изложбу

Густав Малер и Беч
документарна изложба

Gustav Mahler und Wien
Dokumentarausstellung

3 - 15. октобар 2011.

 

Густав Малер (1860-1911), славни аустријски композитор и диригент чешког порекла, посебно познат као композитор симфонија, сматра се генијем епохе fin de siècle и пиониром Нове музике. Својим стваралаштвом премостио је јаз између Рихарда Вагнера (1813-1883) и Арнолда Шенберга (1874-1951), између романтизма 19. и смелих музичких стремљења 20. века.

Изложба „Густав Малер и Беч”, документарна изложба, бави се периодом који је Густав Малер провео радећи као диригент и управник Бечке дворске опере.

„Густав Малер и Беч” је документарна изложба Бечке државне опере (Wiener Staatsoper, некада Дворска опера - Hofoper). Кустоси су Петер Блаха и Терезе Гаснер.

Као талентован петнаестогодишњак, Малер се први пут сусрео са Бечом као студент на Конзерваторијуму удружења љубитеља музике, 1875-1878. Након тога, следи раздобље селидбе кроз Европу, пошто је као млад стваралац добијао постављења у оперским кућама широм Европе. Ипак, увек се враћао Бечу говорећи: „Ја сам у сржи Бечлија”. Отуда и назив ове изложбе.

Године 1897. Малер је добио постављење у Бечкој дворској опери. Око 1900. године Беч је био престоница империје са 51 милион становника и културни центар Средње Европе. Уметнички и интелектуални живот у граду био је тада, у доба бечког модернизма, у пуном замаху. Реформе које је Малер у сарадњи са сценографом Алфредом Ролером тада спровео, имале су снажан утицај на оперу какву данас познајемо.

Последњи пут промењено: 25/11/2014 19:09

© Универзитетска библиотека "Светозар Марковић". Контакт: webmaster@unilib.bg.ac.rs
Булевар краља Александра 71, Београд · тел: (+381.11) 3370-509 · факс: (+381.11) 3370-354